W dniach, 6-10 grudnia, w ramach zajęć Fitklasy, w klasach zerowych Szkoły Podstawowej nr 6 w Gdańsku, odbyła się kolejna edycja warsztatów prozdrowotnych „Moje szczęśliwe plecy”.

Dzięki nim dzieci poznały budowę kręgosłupa, dowiedziały się jakie pełni funkcje w organizmie i dlaczego jest dla człowieka tak ważny, dowiedziały się również, jak mogą o niego zadbać w życiu codziennym. Mogły samodzielnie zapakować plecak szkolny tak, aby uniknąć zbędnych kilogramów, poznać wszystkie szkole przyczyny wad postawy, dowiedzieć się, dlaczego każdy z zerówkowiczów ma dopasowane do swoich potrzeb rozmiar i wysokość krzesełka i stołu przy, którym siedzi na zajęciach edukacyjnych i podczas posiłków oraz jak przygotować swoje miejsce do nauki w domu. W trakcie warsztatów i na zajęciach FIT dzieci wykonały krótki zestaw ćwiczeń wzmacniających, korygujących i rozciągających mięśnie posturalne, które odpowiadają za pionową, prawidłową postawę ciała.

Dodatkowo, podczas całego tygodnia, pod opieką swoich wychowawców, w ramach zajęć edukacyjnych, uczniowie wykonywali różne zestawy ćwiczeń i zabaw ruchowych z elementami ćwiczeń korekcyjnych, zapobiegających wadom postawy, z wykorzystaniem różnych przyborów gimnastycznych i nietypowych, które przygotował nauczyciel fitklasy.

Wszystkie informacje dotyczące zdrowego kręgosłupa umilała prezentacja interaktywna pt.: „Tydzień zdrowego kręgosłupa” autorstwa Pani Kingi Bulińskiej, a na końcu zajęć dzieci wykonały interaktywny mini test, sprawdzając swoją wiedzę.

Wszystkie klasy otrzymały certyfikaty potwierdzające udział w warsztatach, a uczestnicy tytuł „Ekspertów zdrowego kręgosłupa.” oraz materiały na gazetki ścienne przypominające prawidłowe pozycje ciała.

Wychowawcy na zebraniach z rodzicami przedstawili najważniejsze punkty warsztatów, w celu uświadomienia, jak ważne dla zdrowia ich dzieci jest prawidłowe dobranie plecaka szkolnego i miejsca do nauki w domu, do potrzeb swoich dzieci. Zwrócili również uwagę na potrzebę dbania o prawidłową postawę ciała w codziennym życiu dorosłych ludzi i ich pociech.

Organizatorka i prowadząca warsztaty:

Agnieszka Giedrojć- Gurin (nauczyciel WF i Fitklasy)