AKCJA „LEKKI TORNISTER”

W styczniu tego roku zespół nauczycieli wychowania fizycznego dokonał pomiaru wagi tornistrów uczniów klas starszych naszej szkoły. Pomiar wykazał, że uczniowie tej samej klasy noszą plecaki różniące się od siebie wagą nawet o kilka kilogramów! Cięższe tornistry noszą dziewczynki!

CO TYLE WAŻY?

• pusty plecak waży od 0,5 kg do 3 kg,
  • podręczniki i zeszyty to ciężar od 3 do 4,5 kg,
  • przeciętny piórnik to około 0,3 kg,
  • waga przeciętnego śniadania to około 0,4 kg

Problemem ciężkich tornistrów zajął się Główny Inspektor Sanitarny. Oto niektóre z jego zaleceń:

• waga tornistra nie powinna przekraczać 10 % do 15 % masy ciała dziecka,
  • tornister (plecak) powinien posiadać usztywnioną ściankę tylną przylegającą do pleców,
  • jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie,
  • cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej,
  • tornister powinien mieć równe, szerokie szelki, zapewniające przyleganie plecaka do pleców,
  • tornister należy nosić na obu ramionach,
  • konieczna jest kontrola rodziców nad zawartością tornistra.

Na holu przy hali sportowej znajduje się gazetka ścienna poświęcona akcji „LEKKI TORNISTER”. Nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzili w swoich klasach pogadanki z uczniami. Zwrócili podopiecznym uwagę na możliwość przechowywania w szkole podręczników, zeszytów i przyborów plastycznych w szufladach i szafkach w salach lekcyjnych. Wyniki ważenia tornistrów i wszystkie wnioski oraz spostrzeżenia uczniów i nauczycieli zostaną przedstawione na najbliższej radzie pedagogicznej. Mamy ogromną nadzieję, że akcja pomoże obniżyć ciężar przynoszonych do szkoły plecaków.