Akcja Żonkile 19 kwietnia 1943 – POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM
20 kwietnia br. przyłączamy się do Akcji Żonkile – projektu społeczno-edukacyjnego, który upamiętnia wydarzenia związane z powstaniem w getcie warszawskim (19 IV – 16 V 1943). Organizatorem przedsięwzięcia, już po raz dziesiąty, jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tematem przewodnim tegorocznej, 79. rocznicy wybuchu powstania, jest miłość.
Aby włączyć się do akcji, wystarczy tylko przypiąć w tym dniu żonkila – na znak, że #ŁączyNasPamięć. Żonkil to kwiat, który symbolizuje pamięć, szacunek i nadzieję.
Zachęcamy Was także do publikowania zdjęć żonkili i naklejek w mediach społecznościowych. Nie zapomnijcie o hashtagach: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile, a także o oznaczeniu profilu @polinmuseum.
Osoby, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat powstania w getcie mogą zapoznać się z materiałami zamieszczonymi na stronie Muzeum POLIN. Warto wysłuchać wykładu oraz przeczytać relacje świadków wydarzeń. (https://polin.pl/pl/powstanie-w-getcie-warszawskim)
Zapraszamy też do wypożyczenia i przeczytania książek z naszej biblioteki, które treścią nawiązują do rzeczywistości jaka panowała w getcie warszawskim przed wybuchem powstania oraz w innych gettach na terenie Polski. https://m029737.molnet.mol.pl/search/any?q=%22Ratowanie%20%C5%BByd%C3%B3w%20i%20pomoc%20%C5%BBydom%20(1939-1945)%22
Więcej o przebiegu akcji w naszej szkole można przeczytać na stronie internetowej w zakładce Informacje/Biblioteka/Co w bibliotece gra? https://zsp6.edu.gdansk.pl/.../akcja-spoleczno-edukacyjna...
/Beata Brylowska, Ewa Sądej/