Nauka poprzez zabawę. "Robimy zakupy"
W klasie 1 b odbyły się zajęcia, na których dzieci w praktyce wykorzystywały umiejętności czytania, wypowiadania się pełnymi zdaniami i używania zwrotów grzecznościowych, dokonywania obliczeń pieniężnych oraz planowania wydatków.
Dzieci były podzielone na sprzedawców oraz klientów. Sprzedawcy losowali przydział do sklepów - spożywczego, odzieżowego, sklepu z zabawkami, papierniczego oraz księgarni. Kupujący otrzymali torby ekologiczne na zakupy oraz zadanie z listą zakupów (np. "Przygotuj przyjęcie urodzinowe", "Ugotuj obiad", "Przygotuj się na zajęcia plastyczne", "Kup prezent dla koleżanki", "Zmienia się pora roku - kup nowe ubrania").
Jeśli jakichś produktów z listy nie było w sklepie, dzieci musiały zadecydować jakie inne produkty przydadzą im się w wylosowanej sytuacji.
Każde z dzieci miało swój portfel z pieniędzmi, który wcześniej przygotowaliśmy na zajęciach - dzieci wycinały pieniądze z wyprawki, następnie z pomocą kartki, flamastrów, kredek i kleju tworzyły portfele. Rysowały i wycinały również produkty do sklepu spożywczego.
Na koniec dzieci musiały przedstawić co kupiły i ile wydały na zakupy.
Urszula Reterska