Pierwszy września to data szczególna. W tym roku zapisze się jako dzień inauguracji roku szkolnego w nowej Szkole Podstawowej nr 6 w Gdańsku, a także jako dzień uroczystych obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

   Uczniowie klasy 6A, 6B, i 8A wraz z nauczycielami: historii - panią Bożeną Andrzejak i języka polskiego - panią Teresą Jesionek odbyli spacer do miejsc upamiętniających tragiczną historię Polski i Polaków.

   W parku, przy Targu Rakowym znajduje się Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Przy olbrzymim głazie zawierającym na awersie orła w koronie i napis: Polskie Państwo Podziemne, a na rewersie literę P w kształcie kotwicy i słowa: Armia Krajowa, uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali opowieści pani Andrzejak o utworzeniu i działalności Polskiego Państwa Podziemnego, powołaniu Szarych Szeregów i konspiracyjnej działalności harcerzy. Harcerzy upamiętnia również inny niewielki pomnik w kształcie ściętego drzewa, który znajduje się nieopodal, w parku im. Marii Konopnickiej. Jest on poświęcony harcerkom i harcerzom Wolnego Miasta Gdańska, którzy oddali swoje życie w czasie II wojny światowej i tym, którzy uczestniczyli w odbudowie powojennego Gdańska, jak głosi napis: Instruktorom, wychowawcom pokoleń młodzieży harcerskiej.

   Tragiczna historia Polski została upamiętniona również 17 września. Na Cmentarzu Łostowickim, przy pomniku Golgoty Wschodu odbyły się uroczystości związane z 80 rocznicą ataku Związku Sowieckiego na Polskę. W rocznicowym spotkaniu, odbywającym się w podniosłej, wzruszającej atmosferze, wzięli udział przedstawiciele Związku Sybiraków i Rodzin Katyńskich, parlamentarzyści, mieszkańcy Gdańska i młodzież gdańskich szkół, wśród których znaleźli się również uczniowie klasy 8A z naszej szkoły.