Dzień Autyzmu w kl. 2 d

Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski.

Ze względu na Święta Wielkanocne, obchody tego ważnego dnia przenieśliśmy na 7 kwietnia. Wszyscy ubraliśmy się „na niebiesko” i wkroczyliśmy w tajemniczy i niezwykły świat autyzmu.

Rozpoczęliśmy od rozwiązania krzyżówki, której hasłem był „autyzm”. Obejrzeliśmy następujące filmy: „Czym jest autyzm – wyjaśnia piosenkarka Kayah”, „Zobacz, jak autyzm wprowadza zmysły w błąd”, „Co mówią o sobie osoby z autyzmem”.

Na lekcję zaprosiliśmy mamę naszego kolegi Kacperka, panią Agnieszkę, która opowiedziała nam wiele ciekawych rzeczy o autyzmie.

Uczestniczyliśmy w ciekawym doświadczeniu sensorycznym, dzięki któremu dowiedzieliśmy się, jak funkcjonuje zmysł dotyku u osób z autyzmem. Wycinaliśmy prosty kształt posługując się lewą ręką, na którą dodatkowo nałożyliśmy rękawicę kuchenną. Było to niezwykle trudne, ale i pouczające zadanie.

W zdumienie wprawił nas krótki film ukazujący, jak dzieci z autyzmem postrzegają rzeczywistość.

Na koniec pani Małgosia zaprosiła nas do Klasowego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Autyzm – rozumiem, akceptuję i pomagam”. W jury konkursu zasiądzie nasz kolega Kacper, jego mama – p. Agnieszka oraz p. Ania.

O wynikach poinformujemy w najbliższym czasie.

Z dzisiejszych zajęć wynieśliśmy większą świadomość trudów z jakimi zmagają się osoby z autyzmem oraz wiedzę o tym, jak silna jest u nich potrzeba akceptacji.

Uczniowie z klasy 2 d

Małgorzata Kilich i Anna Berezowska