Klasy „ O”

na warsztatach prozdrowotnych w ramach

„Tygodnia zdrowej stopy” .

W dniach 12 i 13 maja bieżącego roku, uczniowie klas „0” Szkoły Podstawowej nr 6 w Gdańsku wzięły udział w godzinnych warsztatach prozdrowotnych „Jak należy dbać o zdrowie swoich stóp”, które przygotował i przeprowadził nauczyciel WF- u i FITKASY w ramach projektu edukacyjnego "Tydzień Zdrowej Stopy".

Dzieci dowiedziały się dużo ciekawych informacji na takie tematy, jak: budowa stopy ludzkiej i jej wielofunkcyjność; w jaki sposób powinno się dbać o swoje stopy?; o czym należy pamiętać przy wyborze i kupnie obuwia?; co to jest oraz, jak rozpoznać płaskostopie?; a także poznały metody przeciwdziałania i leczenia wad ortopedycznych stóp. Zapoznały się również z prostymi ćwiczeniami przeciwdziałającymi płaskostopiu, które mogą samodzielnie wykonywać w domu. Dodatkowo na zajęciach Fitklasy dzieci wykonały obwód stacyjny z podstawowych ćwiczeń wzmacniających, korygujących oraz przeciwdziałających powstawaniu płaskostopia przy wykorzystaniu różnorodnych przyborów sportowych.

Najwięcej emocji i zainteresowania wywołało u dzieci możliwość samodzielnego wykonania prostego badania zdrowia swoich stóp. Za pomocą odbicia śladu stopy pomalowanej farbą na kartce papieru mogły ocenić ich stan porównując go z ryciną umieszczoną i omówioną w prezentacji, która przedstawiała przykładowe wady stóp na odciskach podeszw stóp na plantokonturografie.

Dodatkowo z kolorowych odcisków powstała przygotowana przez klasy mini wystawa, którą można było podziwiać na korytarzu przy salach lekcyjnych.

Po wzięciu udziału w projekcie każda klasa „0” otrzymała Certyfikat „Ekspertów Zdrowej Stopy”.

Nauczyciel Fitklasy

Agnieszka Giedrojć- Gurin