3 grudnia br. odbyła się wycieczka do Warszawy. Uczestniczyli w niej, na zaproszenie posła Piotra Adamowicza, wyróżniający się w wojewódzkich konkursach historycznych, dwaj uczniowie naszej szkoły: Tomasz Filipek (8A) i Adam Lenda (8A).
Od początku czuliśmy się bardzo wyjątkowo, ponieważ poza nami, w tej wyprawie udział wzięli maturzyści i uczniowie klasy humanistycznej z Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku. W programie wycieczki ujęto zwiedzanie Dzieje Sejmu - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Będąc w Sejmie przewodniczka i pan Piotr Adamowicz opowiedzieli o codziennej pracy parlamentarzysty, historii parlamentaryzmu w Polsce, konferencjach prasowych oraz zaprosili nas do stołówki sejmowej, znajdującej się w odnowionej pięknie, secesyjnej kamienicy, na obiad. Na deser zaś otrzymaliśmy pyszne czekoladowe ciasto.
Po południu pojechaliśmy do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Stanęło ono na terenie zrównanego z ziemią warszawskiego getta i przedwojennej dzielnicy żydowskiej, naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta. Pomnik przywołuje pamięć o tych, którzy zginęli, podczas gdy muzeum upamiętnia tych, którzy tu przez wieki żyli.
Naszą warszawską przygodę zakończyły skierowane do nas życzenia p. Adamowicza i przewodnika będące sentencją łacińską autorstwa Horacego "SAPERE AUDE" - "odważcie się być mądrymi", "miej odwagę być mądrym".
Dziękujemy.
Bożena Andrzejak