Grafika przedstawiająca żonkila19 kwietnia 1943 – POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM

Akcja Żonkile to ważny projekt społeczno-edukacyjny organizowany już po raz dziesiąty przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Upamiętnia wydarzenia związane z powstaniem w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 i trwało do 16 maja tegoż roku.
Ten desperacki i heroiczny opór zbrojny kosztował życie ponad 56 tysięcy ludzi. Jednak w dalszym ciągu mało kto o nim pamięta i dlatego postanowiłyśmy, że w tym roku również nasza szkoła przyłączy się do akcji.

Właściwy dzień obchodów przypada na 19 kwietnia, ale ponieważ jest to dzień wolny od nauki, to przełożyłyśmy go na 20 kwietnia br.
Oprócz zajęć edukacyjnych przeprowadzanych przez nauczycieli na bazie materiałów udostępnionych przez organizatora, będzie można przyjść i zobaczyć krótką wystawę tematyczną, która będzie prezentowana przed biblioteką szkolną.

Aby włączyć się do akcji, wystarczy tylko przypiąć żonkila, który symbolizuje pamięć, szacunek i nadzieję – na znak, że #ŁączyNasPamięć.
Zachęcamy Was także do publikowania zdjęć żonkili i naklejek w mediach społecznościowych.
Nie zapomnijcie o hashtagach: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile, a także o oznaczeniu profilu @polinmuseum.

Osoby, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego powstania mogą zapoznać się z materiałami zamieszczonymi na stronie Muzeum POLIN.
Warto wysłuchać wykładu oraz przeczytać relacje świadków wydarzeń i zapoznać się z historią powstania zrelacjonowaną dzień po dniu.

Zapraszamy też do wypożyczenia i przeczytania książek z naszej biblioteki, które treścią nawiązują do rzeczywistości jaka panowała w getcie warszawskim przed wybuchem powstania oraz w innych gettach na terenie Polski.

Bardzo gorąco dziękujemy wychowawcom i uczniom klas 1G, 1H, 1I, 1K i 3F za włączenie się do akcji i przekazanie nam relacji z jej przebiegu w postaci zdjęć.

Szkolni koordynatorzy akcji:
Beata Brylowska, Ewa Sądej